Skip Navigation

2014

2014

Calligraphy Club

  • Chinese Calligraphy Competition (organised by Hong Wen Primary School)
    Merit Award

    Alexis Seow Wanni, 6 Temperance

  • Chinese Calligraphy Competition (organised by The Chinese Calligraphy Society of Singapore)
    Merit Award

    Alexis Seow Wanni, 6 Temperance

    Vanessa Thew, 5 Temperance

Infocomm Club

  • Schools Digital Media Awards 2014
    Gold Award

    Chloe Wong, 6 Piety

    Melody Grace Soo, 6 Courage

    Ho Rey-En, 4 Prudence

    Lim Hui Xin, 4 Piety

  • Kid Witness News 2014
    Presenter of Tomorrow (Individual Award)

    Khalisah Bte Shari, 5 Courage

    Nominee for Best Tune
    (Group Award)

    Nur Hana Bte Abdul Wahid, 5 Courage

    Khalisah Bte Shari, 5 Courage

    Lim Hui Xin, 4 Piety

    Anthea Lee, 5 Justice

    Ho Yue Xuan, 4 Justice

    Nominee for Top News Production
    (Group Award)

    Nur Hana Bte Abdul Wahid

    Khalisah Bte Shari

    Lim Hui Xin

    Anthea Lee

    Ho Yue Xuan

Track & Field

  • Singapore Sports School-SAA Primary Schools Track & Field International Meet 2014
    D Division Girls
    Shot Put

    2nd place

    Poh Yun Qi Sandra, 5 Justice

    3rd place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    300m

    2nd place

    Mamiko Fang Ling, 4 Steadfast

    100m

    1st place

    Mamiko Fang Ling, 4 Steadfast

    Ngai Yoke Ting Natalie, 4 Steadfast

    6x80m

    3rd place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    Amber Tan Tze Ling, 4 Temperance

    Julia Tan Re-Nae, 4 Temperance

    Natalie Laure-Ann Galistan, 4 Piety

    Nathalie Maria Madhavan Reiniers, 4 Piety

    Melanie Ann Koh Jing Wen, 3 Courage

    4x100m

    1st place

    Natalie Laure-Ann Galistan (4 Piety)

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro (4 Piety)

    Mamiko Fang Ling (4 Steadfast)

    Ngai Yoke Ting Natalie (4 Steadfast)

    C Division Girls
    4x100m relay

    4th place

    Sarmiento Nina Alyssandra J, 5 Piety

    Ines Lavigne,  5 Courage

    Denise Chung Qiu Ting, 5 Temperance

    Hazel Lim Sue Mei, 5 Prudence

    C/B Division Girls
    800m Medley relay (P5/6 Girls)

    2nd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    Nicole Chew Shi Min, 6 Justice

    Phoebe Angeline Law, 6 Temperance

    Hazel Lim Sue Mei, 5 Prudence

    Ines Lavigne, 5 Courage

    Sarmiento Nina Alyssandra J, 5 Piety

    B Division Girls
    600m

    4th place

    Kathy Kodikara, 6 Justice

    300m

    1st place

    Phoebe Angeline Law, 6 Temperance

    100m

    2nd place

    Phoebe Angeline Law, 6 Temperance

    3rd place – Nicole Chew Shi Min, 6 Justice

  • Singapore Athletic Association Primary School Relay 2014
    D Division Girls – Overall Champion
    4x100m

    1st  place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    Ngai Yoke Ting Natalie, 4 Steadfast

    Amber Tan Tze Ting, 4 Temperance

    Julia Anne Tan Re-Nae, 4 Temperance

    Medley Relay

    2nd place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    Natalie Laure-Ann Galistan, 4 Piety

    Nathalie Maria Madhavan Reiniers, 4 Piety

    Amber Tan Tze Ting, 4 Temperance

    4x200m

    2nd place

    Amber Tan Tze Ting, 4 Temperance

    Natalie Laure-Ann Galistan, 4 Piety

    Nathalie Maria Madhavan Reiniers, 4 Piety

    Ngai Yoke Ting Natalie, 4 Steadfast

    6x80m

    1st place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    Natalie Laure-Ann Galistan, 4 Piety

    Nathalie Maria Madhavan Reiniers, 4 Piety

    Amber Tan Tze Ting, 4 Temperance

    Julia Anne Tan Re-Nae, 4 Temperance

    Ngai Yoke Ting Natalie, 4 Steadfast

    B Division Girls – Overall Champion
    4x100m

    3rd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    Yap Jin En Claire, 6 Courage

    Kathya Kodikara, 6 Justice

    Nicole Chew Shi Min, 6 Justice

    4x200m

    1st place

    Yap Jin En Claire, 6 Courage

    Kathya Kodikara, 6 Justice

    Nicole Chew Shi Min, 6 Justice

    Yashica D/O Ramesh Sanjay J, 6 Courage

    4x300m

    3rd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    Yap Jin En Claire, 6 Courage

    Kathya Kodikara, 6 Justice

    Nicole Chew Shi Min, 6 Justice

  • Akira Swift 61st Annual Track & Field Championships 2014
    Under 10
    High Jump

    3rd place

    Shellen Lim Xi Yi Kanako, 4 Prudence

    Long Jump

    1st place

    Melanie Anne Koh Jing Wen, 3 Courage

    100m

    1st place

    Melanie Anne Koh Jing Wen, 3 Courage

    4x100m

    1st place

    Alea Hidayati Binte Osman, 3 Courage

    Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah, 3 Temperance

    Tan Yi Yan Ashley, 3 Justice

    Melanie Anne Koh Jing Wen, 3 Courage

    Under 11
    High Jump

    2nd place

    Shel Poh Yun Qi Sandra, 5 Justice

    600m

    2nd place

    Lauren Chew Yuhuan, 5 Courage

    High Jump

    1st place

    Smedley Elizabeth Si Ying, 5 Courage

    4x100m

    3rd place

    Cho Eun – 4 Steadfast

    Matilda Su Yin Narayan – 5 Courage

    Denise Chung Qiu Ting – 5 Temperance

    Hazel Lim Sue Mei – 5 Justice

    Under 12
    High Jump

    3rd place

    Jae Tan, 6 Piety

    100m

    3rd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    Long Jump

    2nd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    4x100m

    2nd place

    Kathya Kodikara, 6 Justice

    Jae Tan, 6 Piety

    Wee Qian Xun Phoebe, 6 Piety

    Yashica D/O Ramesh Sanjay J, 6 Courage

  • National Track & Field Championships 2014
    B Division Girls – Overall – 3rd
    300m

    2nd place

    Phoebe Angeline Law, 6 Temperance

    100m

    3rd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    4x300m relay

    2nd place

    Salvador Angelica Marquez, 5 Temperance

    Kathya Kodikara, 6 Justice

    Yap Jin En Claire, 6 Courage

    Phobe Angeline Law, 6 Temperance

    Yashica D/O Ramesh Sanjay J, 6 Courage

    Jae Tan,  6 Piety

    D Division Girls – Overall – 2nd
    Shot Put

    1st place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    100m

    2nd place

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro, 4 Piety

    200m

    1st place

    Voon Mamikofuanrin (Mamiko Fang Ling), 4 Steadfast

    300m

    1st place

    Voon Mamikofuanrin (Mamiko Fang Ling), 4 Steadfast

Golf

  • 12th Tiger Cubs Golf Championship 2014
    Bronze

    Tran Chuy Cao Quy, 3 Temperance

    Kayley Pang Kai Lin, 5 Steadfast

    Farah Aleyssa, 6 Piety

    Silver

    Amma Ong, 6 Steadfast

Skipping

  • East Zone Inter-Primary Rope Skipping Championships 2014 Awards
    Junior Girls – Overall Champion
    Individual Speed

    1st place

    Shariffah Sheikha, 5 Steadfast

    Individual Creative Event

    1st place

    Shariffah Sheikha, 5 Steadfast

    Individual Double Under

    1st place

    Pua Siew Lin, 5 Justice

    Individual Speed

    3rd place

    Pua Siew Lin, 5 Justice

    Pair Event

    1st place

    Cho Eun, 4 Steadfast

    Caitlin Hayley, 5 Steadfast

    Speed Relay

    1st place

    Shariffah Sheikha, 5 Steadfast

    Pua Siew Lin, 5 Justice

    Shyan Cham, 5 Courage

    Cho Eun, 5 Steadfast

    Charlene Chiew, 5 Piety

    Team Synchronized

    2nd place

    Pua Siew Lin, 5 Justice

    Charlene Chiew, 5 Piety

    Caitlin Hayley, 5 Piety

    Kayleigh Mok, 5 Courage

    Kannan Shalini, 5 Steadfast

Taekwondo

  • National Primary School Taekwondo Championships 2014
    Junior Team (Individual Events)
    White Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    3rd (Bronze)

    Jolin Bridget Shepherdson, 5 Courage

    Yellow Belt

    1st (Gold)

    Beverly Chum, 3 Prudence

    2nd (Silver)

    Fedora Lim, 5 Justice

    3rd (Bronze)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Green Belt

    1st (Gold) – Fedora Lim, 5 Justice

    Blue Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    2nd (Silver)

    Fedora Lim, 5 Justice

    3rd (Bronze)

    Beverly Chum, 3 Prudence

    Red Belt

    2nd Silver

    Almanda Mik, 3 Prudence

    3rd Bronze

    Fedora Lim, 5 Justice

    Junior Team (Team Events)
    White Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Jolin Bridget Shepherdson, 5 Courage

    Doris Lim, 5 Prudence

    Yellow Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Beverly Chum, 3 Prudence

    Fedora Lim, 5 Justice

    Green Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Beverly Chum, 3 Prudence

    Fedora Lim, 5 Justice

    Blue Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Ashley Lim, 5 Courage

    Fedora Lim, 5 Justice

    Red Belt

    1st (Gold)

    Almanda Mik, 3 Prudence

    Ashley Lim, 5 Courage

    Fedora Lim, 5 Justice

    Senior Team ( Individual Events)
    Yellow Belt

    2nd (Silver)

    Sofea Hanna, 6 Steadfast

    Green Belt

    1st (Gold)

    Elise Lauw, 6 Temperance

    2nd (Silver)

    Sofea Hanna, 6 Steadfast

    Blue Belt

    2nd (Silver)

    Sofea Hanna, 6 Steadfast

    4th (Bronze)

    Elise Lauw, 6 Temperance

    Red Belt

    2nd (Silver)

    Sofea Hanna, 6 Steadfast

    4th (Bronze)

    Elise Lauw, 6 Temperance

Bowling

  • 13th National Primary School Tenpin Bowling Championships 2014
    Junior Division
    Double Event

    2nd place

    Avria Aww Shao Ning, 5 Prudence

    Overall Schools Ranking

    1st runner up

    Avria Aww Shao Ning, 5 Prudence

    Tee Ching Yi, 4 Steadfast

    Koh Jia Wen Alyssa, 5 Piety

    Chong Sze Ting Fenny, 5 Piety

    Jaymin Koh Shi Yi, 5 Courage

Choir

  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 (Choir)
    Distinction

    Kelly Tan, 4 Justice

    Serendipity Lim, 4Steadfast

    Ally Teo  Prudence, 4 Prudence

    Francesca Pascua, 4 Justice

    Gwendolyn Seah En, 4 Courage

    Elisha Basbas, 4 Piety

    Aoife Lee, 5 Courage

    Ashley Sim, 5 Temperance

    Caitlin Hailey Susanto, 5 Steadfast

    Kallista Phua, 5 Piety

    Law Yi Xuan, 5 Temperance

    Liu Yun Ting, 5 Steadfast

    Megan Fernandez, 5 Steadfast

    Prama Lekhwani, 5 Piety

    Shreya Chandrababu, 5 Piety

    Tanishqa Verma, 5 Piety

    T Jerin Esther, 5 Courage

    Shannon Ye Xuan, 5 Courage

    Alanis Soh, 5 Steadfast

    Hong Ha Jin, 5 Courage

    Annthea Lau Hoi Ning, 5 Piety

    Karen Ono, 5 Piety

    Nina Sarmiento, 5 Piety

    Lee Thien My, 5 Piety

    Rithika Nagarajan, 5 Temperance

    Tan Xin Ya, 5 Justice

    Lee Si Qi, 5 Courage

    Koh Shu Yuan Crystal, 5 Temperance

    Ashley Ho Cai Ee, 5 Courage

    Genevieve Heng, 5 Piety

    Justine Joanna Leow, 5 Piety

    Nia Isabella Puteri Tan, 5 Steadfast

    Priskila Rebecca, 5 Steadfast

    Jolin Ong, 5 Temperance

    Rigina Ethel Wong Hui En, 5 Temperance

    Michelle Torno, 5 Temperance

    Wang Shi Qi Teresa, 5 Temperance

    Alyanna Ysabelle Pinpin  St, 5 Steadfast

    Chervel Bong  Prudence, 5 Prudence

    Cassandra Lum  Prudence, 5 Prudence

    Cheyenne Koh, 5 Courage

    Tan Jia May Beatrice, 6 Courage

    Corissa Leow, 6 Courage

    Ashley J Leong Enqi, 6 Prudence

    Aye Chan Pwint  Prudence, 6 Prudence

    Kiara Pillay  Prudence, 6 Prudence

    Bernice Tang, 6 Temperance

    Sheryl Sevilla, 6 Temperance

    Cheyenne Yeo, 6 Piety

    Lim Izz, 6 Piety

    Stasia Marie Papali, 6 Justice

    Anisia Marie Papali, 6 Justice

    Victoria Ann Tan, 6 Justice

Chinese Dance

  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 (Chinese Dance)
    Distinction

    Nadya Diandra Chandra, 6 Prudence

    Elizabeth Lee, 4 Temperance

    Ang Xenia, 6 Piety

    He Xin Yue, 5 Steadfast

    Koh Kim Xuan, 4 Justice

    Ho Yue Xuan, 4 Justice

    Jermaine Ong, 4 Prudence

    Natalie Chew, 4 Courage

    Lim Li Ling, 4 Temperance

    Lee Wan Yun, 4 Temperance

    Loo En Qi, 4 Temperance

    Lim Wan Ling, 4 Temperance

    Rachel Tan, 6 Justice

    Ally Teo, 4 Prudence

    Natalie Tan Jia Yun, 4 Steadfast

    Wang Yi Hui, 4 Justice

    Zann Tan, 4 Jusice

    Hannah Cecille Reyes Milo, 5 Piety

    Kimberly Lin Xiaoen, 5 Piety

    Soliva Zoe Monique Caga, 5 Courage

    Kannan Shalini, 5 Steadfast

    Kallista Phua, 5 Piety

    Mira Syazwani, 5 Temperance

    Shariffah Sheikha, 5 Steadfast

    Ren Yun Ting, 5 Steadfast

    Asha Sherine Kolandai, 5 Steadfast

    Isabella Choo Hwee En, 5 Steadfast

    Tan Jing Yi, 5 Courage

Modern Dance

  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 (Modern Dance)
    Accomplishment

    Hannah Alyaa Tan, 6 Courage

    Chloe Choo Si Yee, 6 Justice

    Lebelle Chua Leyi, 6 Piety

    Sarah Inshirah, 6 Piety

    Faith Tan Jiaxuan, 6 Temperance

    Koo Jie Yin, 6 Temperance

    Shyan Cham, 5 Courage

    Ashleigh Mae Nair, 5 Courage

    Jocasta Tan Li Xuan, 5 Justice

    Megan Ashley Tan, 5 Justice

    Anne Saphrin, 5 Piety

    Yeo Gi-Anne, 5 Piety

    Carissa Poh Jun Lin, 5 Piety

    Lim Jia Xuan Joyce, 5 Steadfast

    Ess Valerie Anne, 5 Prudence

    Jesse Cassandra Love Vinalon, 5 Prudence

    Naomi Quentin, 5 Prudence

    Rebecca Heramis, 5 Prudence

    Annika  Kelly, 4 Courage

    Mah Rui Qi, Valda, 4 Justice

    Triona Ang, 4 Justice

    Aanya Monnappa, 4 Prudence

    Kayla Say Sze Shuan, 4 Prudence

    Wee Jia Qi Glenda, 4 Prudence

    Shellen Lim Xi Yi Kanako, 4 Prudence

    You Yamane, 4 Prudence

    Sundar S.  Sudha, 4 Piety

    Jadyn Chin Rui Yi, 4 Temperance

    Liau Rui En, 4 Temperance

    Micheal X.Steffina, 4 Temperance

    Samantha Ong Yifei, 4 Temperance

    Selvaraju Nandita, 4 Temperance

Band

  • Singapore Youth Festival Arts Presentation 2014 (Concert Band)
    Distinction

    Sarah Stahlman, 6 Courage

    Regina Yan, 6 Courage

    Eve Tan, 4 Temperance

    Evryl Woon, 4 Prudence

    Nurasuria, 6 Courage

    Tania Maimun, 6 Courage

    Petrina Foo, 6 Steadfast

    Su Myat Nhwe, 4 Justice

    Yong Kar Yi, 4 Prudence

    Chloe Then, 5 Courage

    Dalalat Lee, 5 Justice

    Colette Wong, 6 Justice

    Wong Qing, 6 Justice

    Natalie Gail, 6 Steadfast

    Tan Jing Yi Amy, 5 Courage

    Su Wen Qian, 5 Steadfast

    Christa Vera, 5 Justice

    Isabella Choo, 5 Steadfast

    Jean Koh, 5 Prudence

    Zelia Teng, 6 Steadfast

    Terri Kue, 6 Prudence

    Ma Mingyue, 5 Courage

    Leong Kai Yu, 6 Justice

    Cheyenne Dorai, 6 Steadfast

    Jesslyn Chua, 5 Temperance

    Rowy Ashly, 6 Courage

    Wong Yu Qing, 6 Prudence

    Wong Qian Yi, 4 Temperance

    Yasmine Fang, 6 Justice

    Verona Chua, 4 Courage

    Estella Lim, 5 Steadfast

    Evlyn Ee, 4 Temperance

    Venyce Goh, 5 Steadfast

    Camyn Yee, 5 Prudence

    Corliss Gwee, 6 Piety

    Angie Wong, 6 Justice

    Wee Sue Fern, 5 Piety

    La Wun Pyae, 6 Courage

    Yap Jia Yin, 5 Justice

    Zhu Si Xuan, 5 Prudence

    Qiang Wei, 5 Justice

    Daniella Sandra Ravichandran, 5 Temperance

    Wu Kefei, 5 Courage

    Alyssa Dorai, 4 Piety

    Quek Li Jun, 6 Justice

    Jadyn Tan, 4 Steadfast

    Seri Irsalina, 6 Courage

    Zarifah Bte Saiful Bahari, 5 Justice

    Verona Chua, 4 Courage

    Nur Aishah  Bte Rizal, 6 Courage

Back to top