Skip Navigation

2015

2015

Infocomm Club

  • Schools Digital Media Awards 2015

    Award

    Name of Pupil

    Class

    Silver

    Shaneeqa Shanaz Binte Shamsudeen 5 Justice
    Clara Chai Xinni 5 Prudence
    Beverly Chum Lee Wen 4 Prudence
    Ye Yuyang 4 Prudence
    Nicole Kailey Cheung 4 Prudence
  • YouthchaNgE 3.0 Voice Up! Challenge 2015

    Award

    Name of Pupil

    Class

    2nd Runner-Up

    Khalisah Bte Shari 6 Courage
    Nur Hana Bte Abdul Wahid 6 Courage
    Sherie Lian Zi Zhen 6 Courage
    Nurqistina Nabilah Bte Azman 6 Justice

Photography Club

  • National Photography Festival Competition 2015

    Award

    Name of Pupil

    Class

    3rd Position

    Belina Tock 4 Justice
    Nagarajah Meenakshi Shasha 4 Piety
    Valere Zerlyn Teo 5 Prudence
    Martha Lim Shi En 5 Piety
    Top Ten Individual Best Shot Award Belina Tock 4 Justice

     

Chinese Activity Club

  • 9th National Story-telling Competition “Leaders of Greatness” 2015
    Award

    Name of Pupil

    Class

    3rd Prize

    Mardolker Meera 3 Courage

Art and Crafts Club (Modular CCA)

  • SYF Art Exhibition 2015
    P2

    “My Home”

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Certificate of Recognition

    Mendezabal Iyanna Laurienne Alejo 2 Prudence
    Natalie Fong Su Lynn 2 Prudence
    Beverly Tan Wen Jing 2 Prudence
    Amelia Poh Xing Hui 2 Courage
    Penny Liau Ying Xuan 2 Courage
    Soriano Joreen Ross Cervantes 2 Fortitude
    Natalie Joy Yang Yongxu 2 Piety
    Marjorie Tam Hsin Yuen 2 Piety
    Chua Jia Xuan, Regina 2 Prudence

Artisque Club

  • SYF Art Exhibition 2015
    P3-P4

    “Singa Life”

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Certificate of Recognition

    Andrieu-Guitrancourt Jade Claude Francoise Genevieve Marie 4 Courage
    Joey Tang See Ying 4 Courage
    Yap Rui Xi 4 Courage
    Hana Aaqilah Binte Jaapar 3 Prudence
    P5-P6

    “All Things Peranakan”

    Certificate of Recognition

    Soliva Zoe Monique Caga 6 Courage
    Delago Chloe Denise Diaz 6 Piety
    Chan Ying Tian 6 Piety
    Koh Yuan Zhi 6 Temperance
    Dione Neo 6 Prudence
    Ng Shao En 5 Justice
    Yang Tze Wei 5 Justice
    Juan Yun Ting 5 Courage
    Melody Faith Sudheeran 5 Prudence
    Victoria Lam 5 Temperance

Track & Field

    • Singapore Sports School-SAA Primary Schools Track & Field International Meet 2015
      100m

      Position

      Name of Pupil

      Class

      2nd Position

      Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
      Kobayashi Mamikofuanrin 5 Courage

      4th Position

      Iffah Batrisyia Bte Iskandar Shah 4 Temperance
      4X100m

      2nd Position

      Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
      Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
      Ines Lavigne 6 Courage
      Hazel Lim Sue Mei 6 Prudence

      2nd Position

      Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage
      Ngai Yoke Ting Natalie 5 Courage
      Kobayashi Mamikofuanrin 5 Courage
      Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance

      1st Position

      Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Temperance
      Tan Yi Han Ashley 4 Justice
      Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      P5/P6 800m Medley Relay

      1st Position

      Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance
      Sarmiento Nina Alyssandra J  6 Piety
      Hazel Lim Sue Mei 6 Prudence
      Kobayashi Mamikofuanrin 5 Courage
      Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage
      Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
      Shot Put

      2nd Position

      Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage

      3rd Position

      Angelica Jesselle Bayocot Sunga 4 Prudence

      2nd Position

      Nayli Alysha Binte Afzainizan 4 Piety
      Long Jump

      4th Position

      Shariffah Sara Binte Syed Abdul Malik 4 Prudence
      300m

      3rd Position

      Tan Yi Han Ashley 4 Justice

      1st Position

      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      6 X 80m Shuttle Relay

      1st Position

      Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage
      Tan Yi Han Ashley 4 Justice
      Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      Cheok En Qi Nicole 4 Steadfast
      Steffen Tamara Angelina 4 Prudence
    • Akira Swift 62nd Annual Track & Field Championships
      A Division Girls (U13)
      100m Individual

      Position

      Name of Pupil

      Class

      1st Position

      Salvador Angelica Marquez 6 Temperance
      4X100m relay

      2nd Position

      He Xinyue 6 Steadfast
      Salvador Angelica Marquez 6 Steadfast
      Yan Xinyue 6 Temperance
      Phanwong Chirawan 6 Steadfast
      B Division Girls (U12)
      High Jump

      3rd Position

      Naomi Quentin 6 Prudence
      Shot Up

      3rd Position

      Poh Yun Qi Sandra 6 Justice
      B Division Girls (U12)
      4 X 100m relay

      1st Position

      Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
      Ines Lavigne 6 Courage
      Tia Nadine Nira 6 Piety
      Hazel Lim Sue Mei 6 Prudence
      C Division Girls (U11)
      4 x100m relay

      3rd Position

      Nathalie Maria Madhavan Reiniers 5 Piety
      Mamiko Fang Ling 5 Courage
      Nathalie Laura-Ann Galistan 5 Piety
      Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage
      D Division Girls (U10)
      High Jump

      3rd Position

      Ashira Azhar 3 Courage
      Shot Put

      3rd Position

      Angelica Jesselle Bayocot Sunga 3rd Position
      2nd  Position Shariffah Sara Binte Syed Abdul Malik Aljunied 4 Prudence
      D Division Girls (U10)
      4 X 100m Relay

      1st Position

      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      Tan Yi Han Ashley 4 Justice
      Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage
    • 2nd VCA (Victoria Cedar Alliance) Invitational Primary Schools Relay Championships 2015
      B Division Girls
      4 X 300m Relay

      Position

      Name of Pupil

      Class

      3rd Position

      Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
      Kristen Faye Lopez Arellano 6 Courage
      Hazel Lim Sue Mei 6 Prudence
      Tia Nadine Nira 6 Piety
      4X100m relay

      2nd Position

      Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
      Ines Lavigne 6 Courage
      Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
      Hazel Lim Sue Mei 6 Prudence
      C Division Girls
      4 X 200m relay

      2nd Position

      Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance
      Ngai Yoke Ting Natalie 5 Courage
      Nathalie Maria Madhavan Reiniers 5 Piety
      Mamiko Fang Ling 5 Courage
      C Division Girls
      4 X 100m relay

      3rd Position

      Nathalie Maria Madhavan Reiniers 5 Piety
      Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance
      Mamiko Fang Ling 5 Courage
      Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage
      D Division Girls
      4 x200m relay

      1st Position

      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage
      Tan Yi Han Ashley 4 Justice
      D Division Girls
      4 X 100m relay

      1st Position

      Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
      Cheok En Qi Nicole 4 Steadfast
      Tan Yi Han Nicole 4 Justice
      Iffah Batrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      D Division Girls
      Medley Relay

      1st  Position

      Seri Nurbatrisyia Binte Iskandar Shah 4 Temperance
      Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Temperance
      Jamie Tan Ruiqi 4 Justice
      Isabel Tan Yu Tong 4 Justice
      D Division Girls-D Division Champion

 

  • 56th National Primary Schools Track and Field Championships 2015
    A Division

    High Jump

    Position

    Name of Pupil

    Class

    3rd Position

    He Xin Yue 6 Temperance

    Shot Put

    2nd Position

    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance

    4th Position

    Phanwong Chirawan 6 Steadfast

    Long Jump

    9th Position Yan Xin Yue 6 Temperance

    80m Hurdles

    4th Position

    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance

    100m

    1st Position

    Salvador Angelica Marquez 6 Temperance

    200m

    4th Position

    Phanwong Chirawan 6 Steadfast
    300m

    1st Position

    Salvador Angelica Marquez 6 Temperance

    8th Position

    Yan Xin Yue 6 Temperance
    4 X 100m Relay

    2nd Position

    He Xin Yue 6 Temperance
    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance
    Phanwong Chirawan 6 Steadfast
    Yan Xin Yue 6 Temperance
    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance
    4 X 300m Relay

    2nd Position

    He Xin Yue 6 Temperance
    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance
    Phanwong Chirawan 6 Steadfast
    Yan Xin Yue 6 Temperance
    Marie Zarina Min Choo 6 Temperance
    Overall Position for A Division – 1st
    B Division

    Long Jump

    8th Position

    Kristen Faye Lopez Arellano 6 Courage

    100m

    8th Position

    Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance

    300m

    8th Position

    Tia Nadine Nira 6 Piety

    4 X 100m Relay

    3nd Position

    Denise Chung Qiu Ting 6 Temperance
    Ines Lavigne 6 Courage
    Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
    Hazel Lim Sue Mei 6 Piety
    Tia Nadine Nira 6 Piety
    Kristen Faye Lopez Arellano 6 Courage

    4 X 300m Relay

    6th Position

    Kristen Faye Lopez Arellano 6 Courage
    Ines Lavigne 6 Courage
    Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
    Hazel Lim Sue Mei 6 Piety
    Tia Nadine Nira 6 Piety
    Sarah Abdul Halim 6 Piety
    C Division

    Long Jump

    8th Position

    Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance

    Shot Put

           8th Position Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage

    C Division

    100m

    4th Position

    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage

    200m

    4th Position

    Kobayashi Mamikofaunrin 5 Courage

    300m

    1st Position

    Kobayashi Mamikofaunrin 5 Courage

    4 X 100m Relay

    3rd Position

    Julia Anne Tan Re-Nae 5 Temperance
    Roshly Atasha Delos Reyes Bilaro 5 Courage
    Kobayashi Mamikofaunrin 5 Courage
    Nathalie Maria Madhavan Reiniers 5 Piety
    Natalie Laura-Ann Galistan 5 Piety
    Ngai Yoke Ting Natalie 5 Courage
    Overall Position for C Division – 3rd
    D Division

    Long Jump

    8th Position

    Shariffah Sara Bte Syed Abdul Malik Aljunied 4 Prudence

    Shot Put

    4th Position Nayli Aleysha Bte Afzainizan 4 Piety

    7th Position

    Shariffah Sara Bte Syed Abdul Malik Aljunied 4 Prudence

    60m Hurdles

    4th Position

    Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage

    7th Position

    Tan Yi Han Ashley 4 Justice

    100m

    4th Position

    Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage

    200m

    4th Position

    Iffah Batrisyia Bte Iskandar Shah 4 Temperance

    8th Position

    Lexna Neo Rui Xi 4 Justice

    300m

    1st Position

    Lexna Neo Rui Xi 4 Justice

    2nd Position

    Tan Yi Han Ashley 4 Justice
    4 x 100m Relay

    1st Position

    Melanie Anne Koh Jing Wen 4 Courage
    Tan Yi Han Ashley 4 Justice
    Iffah Batrisyia Bte Iskandar Shah 4 Temperance
    Lexna Neo Rui Xi 4 Justice
    Seri Nurbatrisyia Bte Indra Saharen 4 Courage
    Cheok En Qi Nicole 4 Steadfast
    Overall Position for D Division – 2nd

Bowling

  • National Age Group Championships 2015
    UNDER 12 GIRLS
    DOUBLE EVENT
    Position Name of Pupil Class

    2nd Runner Up

    Fenny Chong Sze Ting 6 Piety
    Avria Aw Shao Ning 6 Prudence
    UNDER 12 GIRLS
    QUARTET (TEAM) EVENT

    1st Runner Up

    Fenny Chong Sze Ting 6 Piety
    Avria Aw Shao Ning 6 Prudence
    Alyssa Koh Jia Wen 6 Piety
    Jermaine Ong Jing Wen 5 Steadfast
  • 14th National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2015
    Senior

    Singles

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Champion

    Alyssa Koh

    6 Piety

    All Event

    2nd Runner Up

    Alyssa Koh

    6 Piety

    Hi Game

    Top

    Alyssa Koh

    6 Piety

    Doubles

    2nd Runner Up

    Alyssa Koh

    6 Piety

    Avria Koh

    6 Prudence

    Team

    1st Runner Up

    Alyssa Koh

    6 Piety

    Jaymin Koh

    6 Courage

    Fenny Chong

    6 Piety

    Avria Koh

    6 Prudence

    Overall Schools Ranking for Senior Division Girls :1st Runner Up

    Junior

    Team

    1st Runner Up

    Yew Yu Qi

    5 Prudence

    Fiona Toh

    5 Prudence

    Tee Cheng Yi

    5 Steadfast

    Jermaine Ong

    5 Steadfast

    Overall Schools Ranking for Junior Division Girls :2nd Runner Up

  • 14th National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2015 (Masters Finals)

    Senior

    Position

    Name of Pupil

    Class

    2nd Runner-Up

    Alyssa Koh

    6 Piety

    6th Overall

    Tee Cheng Yi

    5 Steadfast

    Champion (Senior Girls Masters)

    Avria Aw

    6 Prudence

Rhythmic Gymnastics

  • 7th National Championships
    Level 2 Group Freehand

    Position/Level

    Name of Pupil

    Class

    4th

    Faith Peter Ho 4 Piety
    Nicole Lu 3 Courage
    Rebecca Ong 3 Piety
    Sierra Koh 3 Justice
    Annabeth Cheong 3 Steadfast

    Level 2 Ball Routine

    Faith Peter Ho 4 Piety
  • 12th Singapore Open Gymnastics Championships

    9 years and below (division)

    2 Freehand Routine

    Position

    Name of Pupil

    Class

    3rd Position

    Bianca Soliven

    2 Steadfast

    2 Ball Routine

    2nd Position

    Annabeth Cheong

    3 Steadfast

    3rd Position

    Rebecca Ong

    3 Piety

    10 years and below (division)

    2 Freehand Routine

    1st Position

    Faith Peter Ho

    4 Piety

    2 Rope Routine

    1st Position

    Faith Peter Ho

    4 Piety

    2 Ball Routine

    3rd Position

    Faith Peter Ho

    4 Piety

    Overall Individual Award

    2nd Position

    Faith Peter Ho

    4 Piety

Taekwondo

  • National Primary Schools Taekwondo Championships

    Junior White

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Bronze

    Kyra Low 3 Temperance

    Silver

    Faith Yeo 3 Prudence

    Gold

    Sarah Cham 3 Steadfast
    Junior Yellow

    Bronze

    Kyra Low 3 Temperance
    Junior Green

    Bronze

    Lee Yan Yee 4 Steadfast

    Silver

    Sarah  Cham 3 Steadfast

    Gold

    Kyra Low 3 Temperance
    Junior Blue

    Bronze

    Kyra Low 3 Temperance

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Junior Red

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Senior White

    Gold

    Doris Lim 6 Prudence
    Senior Yellow

    Bronze

    Jolin Shepherdson 6 Courage

    Gold

    Doris Lim 6 Prudence
    Senior Green

    Bronze

    Pearline Leh 6 Courage

    Bronze

    Jolin Shepherdson 6 Courage

    Gold

    Doris Lim 6 Prudence
    Senior Blue

    Bronze

    Noor Sahira d/o Mohd Yusuf 6 Prudence

    Bronze

    Doris Lim 6 Prudence

    Gold

    Fedora Lim 6 Justice
    Senior Red

    Silver

    Fedora Lim 6 Justice
    Team Junior white belt

    Gold

    Kyra Low 3 Temperance

    Gold

    Sarah Cham 3 Steadfast

    Gold

    Faith Yeo 3 Prudence
    Team Junior Yellow

    Gold

    Kyra Low 3 Temperance

    Gold

    Sarah Cham 3 Steadfast

    Gold

    Xu Han 1 Courage
    Team Junior Green

    Silver

    Kyra Low 3 Temperance

    Silver

    Sarah Cham 3 Steadfast

    Silver

    Avon Lee 4 Piety
    Team Junior Blue

    Gold

    Kyra Low 3 Temperance

    Gold

    Sarah Cham 3 Steadfast

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Team Junior Red

    Gold

    Naomi Ling 3 Steadfast

    Gold

    Beverly Chum 4 Prudence

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Team Senior Green

    Gold

    Jolin Shepherdson 6 Courage

    Gold

    Pearline Leh 6 Courage

    Gold

    Doris Lim 6 Prudence
    Team Senior Blue

    Gold

    Jolin Shepherdson 6 Courage

    Gold

    Fedora Lim 6 Justice

    Gold

    Doris Lim 6 Prudence
    Team Senior Red

    Gold

    Jolin Shepherdson 6 Courage

    Gold

    Fedora Lim 6 Justice

    Gold

    Ashley Lim 6 Courage
  • 9th National Taekwondo Poomsae Championships 2015

    B Division

    Individual White 9

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Low Xiu Wen Raeka

    1 Prudence

    Silver

    Low Qian Wen Stansie

    1 Prudence

    B Division

    Individual Yellow 8

    Bronze

    Xu Han

    1 Courage

    C Division

    Individual White 9

    Silver

    Sasha Jan Chan-Lister

    3 Temperance

    Bronze

    Wong Yan En

    3 Prudence

    Ye Yi Dora

    3 Courage

    Yeo Hui En Faith

    3 Prudence

    C Division

    Individual Yellow 8

    Gold

    Lum Ji Yee Carissa

    3 Courage

    Bronze

    Cham Sarah

    3 Steadfast

    C Division

    Individual Yellow 7

    Gold

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    C Division

    Individual Green 6

    Bronze

    Poh Yun Ting Vivian

    4 Prudence

    Xu Tong

    4 Temperance

    C Division

    Individual Green 5

    Siver

    Lee Yan Yee

    4 Steadfast

    Bronze

    Lee Avon

    4 Piety

    Shum Yun Kimberly

    4 Justice

    C Division

    Individual Red 1

    Gold

    Almanda Mik

    4 Prudence

    Silver

    Chum Lee Wen Beverly

    4 Prudence

    Bronze

    Ling Li Shuen Naomi

    3 Steadfast

    White 9 Team Events

    Gold

    Low Xiu Wen Raeka

    1 Prudence

    Low Qian Wen Stansie

    1 Prudence

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    Family of 3 Team Events

    Gold

    Low Xiu Wen Raeka

    1 Prudence

    Low Qian Wen Stansie

    1 Prudence

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    Yellow 7 Pair (Combined Schools Pair Events)

    Gold

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    Green 5 Pair (Combined Schools Pair Events)

    Gold

    Lee Yan Yee

    4 Steadfast

  • People’s Association-Singapore Taekwondo Federation (PA-STF) Competition 2015

    Young Junior (1)

    Individual White 9

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Faith Yeo

    3 Prudence

    Silver

    Low Qian Wen Stansie

    1 Prudence

    Bronze

    Low Xiu Wen Raeka

    1 Prudence

    Individual Yellow 8

    Gold

    Sarah Cham

    3 Steadfast

    Bronze

    Carissa Lum

    3 Courage

    Individual Yellow 7

    Gold

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    Silver

    Xu Han

    1 Courage

    Young Junior (1)

    Individual Red 1

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Bronze

    Ling Li Shuen Naomi

    3 Steadfast

    Young Junior (2)

    Individual Yellow 8

    Bronze

    Yusuf D/O Mohd Yusuf

    5 Piety

    Individual Green 6

    Bronze

    Xu Tong

    4 Temperance

    Individual Green 5

    Gold

    Avon Lee

    4 Piety

    Silver

    Lee Yan Yee

    4 Steadfast

    Bronze

    Kimberly Shum

    4 Justice

    Individual Red 1

    Gold

    Almanda Mik

    4 Prudence

    Silver

    Chum Lee Wen Beverly

    4 Prudence

    Junior (1)

    Team (1)

    Gold

    Low Jing Wen Kyra

    3 Temperance

    Ling Li Shuen Naomi

    3 Steadfast

    Faith Yeo

    3 Prudence

    Junior (2)

    Team (2)

    Silver

    Sarah Cham

    3 Steadfast

    Carissa Lum

    3 Courage

    Wong Yan En

    3 Prudence

    Junior (2)

    Team (1)

    Gold

    Almanda Mik

    4 Prudence

    Chum Lee Wen Beverly

    4 Prudence

    Lee Yan Yee

    4 Justice

    Junior (2)

    Team (2)

    Bronze

    Avon Lee

    4 Piety

    Kimberly Shum

    4 Justice

    Xu Tong

    4 Temperance

  • 2015 Koko Krunch Tournament

    Individual White 9

    Gold

    Low Jing Wen Kyra 3 Temperance
    Lim Lay Teng Doris 6 Prudence
    Individual yellow 8

    Bronze

    Iffah Rasyiqah Sariman 4 Steadfast

    Silver

    Sarah Cham 3 Steadfast

    Silver

    Jolin Bridget Shapherdson 6 Courage
    Individual yellow 7

    Silver

    Iffah Rasyiqah Sariman 4 Steadfast

    Silver

    Jaslin Carin Shepherdson 2 Prudence

    Gold

    Xu Han 1 Courage
    Individual Green 6

    Bronze

    Lim Lay Teng Doris 6 Prudence

    Silver

    Leh Zi Ning Pearline 6 Courage

    Silver

    Xu Han 1 Courage
    Individual Green 5

    Bronze

    Lee Jieyi Avon 4 Piety

    Silver

    Shum Yun Kimberly 4 Justice

    Gold

    Cham Sarah 3 Steadfast

    Gold

    Lee Yan Yee 4 Steadfast
    Individual Blue 4

    Bronze

    Low Jing Wen Kyra 3 Temperance

    Bronze

    Lee Yan Yee 4 Steadfast
    Individual Blue 3

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Bronze

    Noor Sahira d/o Mohd Yusof 6 Prudence

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Individual Red 2

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Bronze

    Ling Li Shuen Naomi 3 Steadfast

    Bronze

    Lim Li Xin Ashley 6 Courage

    Silver

    Chum Lee Wen Beverly 4 Prudence
    Individual Red 1

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Bronze

    Chum Lee Wen Beverly 4 Prudence

    Silver

    Ling Li Shuen Naomi 3 Steadfast

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence
    Team Green 5

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Lee Jieyi Avon 4 Piety

    Gold

    Lee Yan Yee 4 Steadfast

    Gold

    Shum Yun Kimberly 4 Justice
    Team Green 6

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Iffah Rasyiqah Sariman 4 Steadfast

    Gold

    Poh Yun Ting Vivian 4 Prudence

    Gold

    Xu Tong 4 Temperance
    Team Blue 4

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Xu Han 1 Courage

    Gold

    Low Jing Wen Kyra 3 Temperance

    Gold

    Cham Sarah 3 Steadfast
    Team Red 2

    Position

    Name of Pupil

    Class

    Gold

    Almanda Mik 4 Prudence

    Gold

    Chum Lee Wen Beverly 4 Prudence

    Gold

    Jolin Bridget Shepherdson 6 Courage

Skipping

  • 2015 East Zone Rope Skipping Championships
    Senior

    Individual Creative

    Position

    Name of Pupil

    Class

    1st

    Shariffah Sheikha Bte S A M A 6 Steadfast

    Junior

    Individual Creative

    3rd

    Sheryl-Lynn Lim Sac

    5 Temperance

    Senior

    Pair Creative

    3rd

    Caitlin Hayley Susanto

    6 Steadfast

    Chiew Woon Kai, Charlene

    6 Piety

    Junior

    Pair Creative

    2nd

    Davina Leng Ruxin

    4 Prudence

    Qistina Adriana Binte Mohammed Omar Dimaria

    5 Justice

    Senior

    Synchronised

    2nd

    Caitlin Hayley Susanto 6 Steadfast
    Chiew Woon Kai, Charlene 6 Piety
    Mok Siew Yen Kayleigh 6 Courage
    Pua Siew Lin 6 Justice
    Shariffah Sheikha Bte S A M A 6 Steadfast

    Junior

    Synchronised

    3rd

    Davina Leng Ruxin 4 Prudence
    Jacintha Zakia Nugraha 4 Justice
    Mun Jeong Won 4 Prudence
    Ng Jia Qi 5 Justice
    Sheryl-Lynn Lim 5 Temperance

    Senior

    Speed Relay

    2nd

    Mok Siew Yen Kayleigh 6 Courage
    Pua Siew Lin 6 Justice
    Shariffah Sheikha Bte S A M A 6 Steadfast
    Shyan Cham 6 Courage
    Yong Jay Yi Winnie 6 Steadfast

    Junior

    Speed Relay

    3rd

    Chu Yu Xuan Desiree 5 Justice
    Clarissa Lum Shu Hui 4 Temperance
    Sheryl-Lynn Lim 5 Temperance
    Nikki Soo Chia Tse 5 Justice

    Qistina Adriana Binte Mohammed Omar Dimaria

    5 Justice

    Senior

    Double Dutch

    2nd

    Jocasta Tan Li Xuan 6 Justice
    Kannan Shalini 6 Steadfast
    Shen Luzihan 5 Prudence
    Yong Jay Yi Winnie 6 Steadfast

    Junior

    Double Dutch

    3rd

    Auni Faizah Binte Sahrin Sac 5 Steadfast
    Chu Yu Xuan Desiree 5 Justice
    Peh Jie Ying Toria 5 Temperance

    Senior

    Double Under

    1st

    Pua Siew Lin 6 Justice

    Junior

    Double Under

    3rd

    Clarissa Lum Shu Hui 4 Temperance

    Senior

    Individual Speed

    1st

    Shariffah Sheikha Bte S A M A 6 Steadfast

    2nd

    Pua Siew Lin 6 Justice

    Junior

    Individual Speed

    4th

    Clarissa Lum Shu Hui

    4 Temperance

    Qistina Adriana Binte Mohammed Omar Dimaria

    5 Justice

    Senior Division: 1st Position

    Junior Division: 3rd Position

     

  • 2015 National Rope Skipping Championships

    Senior

    Double Under

    Position

    Name of Pupil

    Class

    4th

    Pua Siew Lin

    6 Justice

     

Choir

  • Singapore International Choral Festival 2015

    Award

    Name of Pupil

    Class

    Silver Award

    Nicole Teo Kai Shan

    3 Steadfast

    Wong En Hao Therese

    3 Prudence

    Libed Justin Micah Del Rosario

    3 Temperance

    Natalie Lee

    3 Courage

    Liew Rae Helena Audrey 3 Piety
    Kayla Rae Marsh 3 Piety
    Chloe Lim Pei Xuan 3 Prudence
    Elayne Peh Yu Lin 3 Piety
    Vanessa Lee Jia En 3 Justice
    Kim Ji Ahn 3 Temperance
    Chu Wai Yin Kelly 4 Temperance
    Lim Thong Ern 4 Temperance
    Lim Wen-Cy, Clarice 4 Temperance
    Choh Caitlin Gabrielle 4 Courage
    Jamero Althea Rae Trinidad 4 Courage
    Jocelyn Chin Yi Ting 4 Courage
    Ho Yue Ning 4 Justice
    Low Jia Rong Phoebe 4 Justice
    Rachel Khong Kai Yun 4 Justice
    Kim Sooahn 4 Prudence
    Agnes Faustina Arul 4 Piety
    Tan Shi-En, Shyann 4 Piety
    Trinity Teo Yin Hui 4 Piety
    Heng Kai Yi Caleigh 4 Steadfast
    Kayla Khoo Khia Hsuen 4 Steadfast
    Ei Chaw Zin 4 Steadfast
    Zheng Yixin 4 Steadfast
    Teo Zhi Ching Ally 5 Justice
    Kathina Williams 5 Steadfast
    Gwendolyn Alexis, Seah En 5 Prudence
    Basbas Elisha Raphaelle Patal 5 Steadfast
    Ong Jia Ru 5 Courage
    Jaslyn Koh Shi Ting 5 Piety
    Angelyn Chay Si Yun 5 Courage
    Natalie Ng Shi Yun 5 Piety
    Ashley Sim Yen Chyi 6 Temp
    Koh Shu Yuan 6 Steadfast
    Jolin Ong Shi Yong 6 Temperance
    Torno Michelle Gega 6 Temperance
    Sarah Dianne Mackay 6 Temperance
    Law Yi Xuan 6 Temperance
    Nia Isabella Puteri Arman Tan 6 Steadfast
    Alyanna Ysabelle Tenorio P 6 Steadfast
    Tan Xin Ya 6 Justice
    Faith Hoon Yong En 6 Justice
    Shreya Chandrababu 6 Piety
    Sarmiento Nina Alyssandra J 6 Piety
    Tanishqa Verma 6 Piety
    Ye Xuan, Shannon 6 Courage
    Bong Xue Ying Chervel 6 Prudence
    Cassandra Lum Qian Wen 6 Prudence
    Ashley Ho Cai Ee 6 Courage

     

Back to top